School Staff

Senior Staff

Mr R Jones ........................................... Headmaster  

Mrs N Moran ...................................... Deputy Headteacher

Miss H Davies .................................... Director of Sixth Form

Mrs S Parkinson ............................... Senior Assistant Headteacher/DSL

Mr R Cheshire ................................... Assistant Headteacher/Director of Mathematics

Mr R O'Doherty ................................ Assistant Headteacher/Deputy DSL

Mr R Berry ........................................... School Business Manager


Teaching Staff 

Mrs N Anderton ............................. French and German

Mrs G Ashton ................................... Head of Art

Mr S Bailey ........................................ Science/Sixth Form Chemistry

Mr N Black ........................................ Head of Physical Education

Mrs J Bridge ..................................... Art

Miss V Buckley .............................. Head of Sociology

Mrs C Carter ..................................... Science/Head of Year 7

Mr M Coop-Rushworth ........... Head of Sixth Form Economics/Enrichment

Mr R Costigan ................................ Science

Mr P Cuff ............................................ Religious Education

Mr M Dickinson ............................ Mathematics/KS4 Mathematics Co-ordinator

Mrs R Dowd .................................... Head of Science

Miss J Fallows ............................... Music

Mrs K Farrelly ................................ Psychology

Mrs C Flanagan ........................... Science/Internal Exams

Mr J Gerrard .................................. Geography/Assistant Head of Year 10

Mrs K Gerrard ............................... French

Mrs A Gleave ................................ Physical Education

Dr S Halstead ............................... Science

Mrs O Hamey ............................... French

Mr T Hardwick ............................. English/Head of Upper Sixth

Mrs H Hargreaves ..................... Physical Education/Head of Year 10

Miss E Harrison ........................... Mathematics

Miss S Heward ............................ Science/Assistant Head of Year 11

Miss K Hodgkinson ................. Geography

Miss S Holmes ............................ Foundation Pathways/Assistant Head of Learning Support

Mr L Howe ..................................... Head of Computer Science

Miss B Ince .................................... Science

Mr T Johnson ............................... Head of Psychology

Mrs M Jukes ................................. Dance and Performing Arts

Miss R Kelly .................................. Mathematics/KS3 Maths Co-ordinator

Mrs A Lillie .................................... History/Assistant Head of Year 8

Mrs W Litherland ..................... Science/Director of Sustainability

Mr D Locke ................................... Physical Education/Assistant Head of Year 9

Dr T Maryon ................................. Science/Sixth Form Physics

Miss H Morgan .......................... Mathematics

Mrs A Morrison .......................... Technology

Mr E Muir ........................................ English/Learning Support

Mrs H Musso ............................... Assistant Head of English/Professional Mentor

Ms C Newton ............................. Head of Sixth Form Sociology

Mr R Nunns ................................. History

Mrs C O'Reilly ............................ Head of Technology

Mrs A Parker ............................... Deputy Head of Technology

Miss S Patchett ......................... ICT/Mathematics

Mr O Pellet .................................. Geography

Mrs P Polito ................................ English

Mrs A Pollock ............................ French

Mrs A Powell .............................. Assistant Head of Religious Education

Mr C Pountain ........................... Head of Religious Education/Director of Spirituality

Mrs C Ramsbottom .............. English/Assistant Head of Year 7

Mr M Redfearn ......................... Science

Miss E Smith .............................. Law, Government and Politics/Head of Lower Sixth

Mrs A Smith ............................... Science/Sixth Form Biology

Mr T Smith .................................. Head of Geography/Director of Outdoor Education

Mrs A Snape .............................. Foundation Pathways

Miss J Stott ................................. German

Mrs L Stott .................................. Religious Education/PSHEE/Head of Year 9

Mr G Stratton ............................ Mathematics

MIss D Sutton ........................... Head of PSHEE

Mr J Waller ................................. Head of History and Classical Civilisation

Mr C Watts ................................. Physical Education

Mrs L Williamson .................. History/Head of Year 9

Mr W Young .............................. Head of English


Learning Support

Miss A Brandwood

Mrs J Caulfield

Mr R Holmes

Mr M Houldsworth

Mrs H Howson

Mrs A Kay

Mrs K Kenyon (Cover Supervisor)

Mrs M Lane

Mrs K Leck

Mr J McKavett

Mrs V O'Rourke

Mr D Rogan (Cover Supervisor)

Mrs K Theaker


Non Teaching Staff 

Examinations Officer

Mrs C Grimshaw

Attendance Officer

Mrs C Connor

Careers Co-ordinator

Miss D Sutton

Librarian

Miss S Holman

Marketing Manager

Mr R West

Well Being Officer

Miss C Blackburn

Inclusion Mentor

Mrs R Mulhall

School Mentor

Mr R Costigan

PA to the Headmaster

Mrs A Walsh

Finance and Administration

Mrs J Braithwaite ..................... Sixth Form

Miss H Dicken ............................ Sixth Form

Miss M Robinson ..................... Sixth Form

Mrs G Driver

Mrs J Dunn

Mrs J Nutter

Miss A Walsh

Mrs R Wyld

Technicians

Mr G Balchin ............................. Technology

Mrs V Davitt ............................... Technology

Mrs H Bonner ........................... Science

Mr P Braithwaite ..................... Science

Mr G Kay ...................................... Science

Network Manager

Mr N Predolac

Site Manager

Mr M Brandwood

Site Supervisor

Mr K Bateson

Catering Manager

Mrs A Bryan

Catering Staff

Mrs S Barnes

Mrs A Brown

Mrs D Evans

Mrs S Greenwood

Mrs K Gregson

Mrs K Kazmierska

Mrs S Lovett

Mrs U Mahmood

Mrs F Majid

Ms N Sadiq

Mrs E Timlin

Ms C Tolley

Ms L Whittaker

Cleaning Manager

Mrs S Morris

Deputy Cleaning Manager

Mrs J McShane

Cleaning Staff

Mr T Prestage

Mrs D Baker

Miss S Chadwick

Mrs G Dowling

Mrs M Hill

Miss J Hornby

Mrs K Kazmierska

Miss J Leigh

Mr T Prestage

Miss C Savage

Mrs S Smith

Mrs M Wells

Mrs E Whittaker

Mr D Worrall

Welfare Supervisor

Mrs M Wells

Welfare Assistants

Mrs R Lo-Guidice

Mr T Prestage

School Chaplaincy Team

Y7 - Fr. David Arnold (St. Mary Magdalen's Church, Accrington)

Y8 - Toby Webber (Vicar, All Saints Church, Clayton-le-Moors)

Y9 - Mark Pickett (Vicar, St. James' Church, Clitheroe)

Y10 - Hugh Scriven (St. John with St. Augustine Church, Accrington)

Y11 - Graham Kissack (Retired Baptist Pastor)

Sixth Form - Andy Froud (Vicar, St. Mary Magdalen's Church, Clitheroe)

Chaplain to staff - John Haworth (Oasis Christian Fellowship, Accrington)